Czy nowy Azul jest letni?

To już trzecia odsłona popularnego Azula, tym razem pod nazwą Letni Pawilon. Opowiem Wam o nowych istotnych elementach, które pojawiają się w grze.

Nadal na plus zasługuje prostota zasad i niski próg wejścia. Niezmienna pozostaje mechanika pobierania płytek od dostawców, jednak z małą zmianą ponieważ pojawia się kolor atutowy, czyli taki swoisty joker. Właśnie ten element sprawia, że ta gra pozwala na większą strategię względem poprzedniczek. Kolor atutowy stawia nas przed dylematem czy używamy go jako koloru bazowego, czy może jako jokera, dodatkowo wiedząc jaki kolor będzie atutowy w kolejnej turze mogę je celowo pobierać teraz aby móc je przechować (a mogę przechowywać do 4 płytek) i wykorzystać w dowolny sposób w kolejnej turze. Drugim elementem dodającym możliwość strategicznego planowania wszystkich naszych ruchów jest możliwość pobrania bonusowych płytek z magazynu za odpowiednie ich ułożenie. Nowe rozwiązania są ciekawe, wnoszące powiew świeżości do rozgrywki, ale jednocześnie nie jest element przekombinowany, wywracający rozgrywkę do góry nogami.

System punktacji jest klarowny. Stawia nas przed dylematem, w którym kierunku zdobywania punktów podążyć. Ponownie pojawia się możliwość punktowania w trakcie gry za odpowiednie dołożenie płytek oraz punktowanie na koniec gry za ukończenie odpowiednich celów.

Jeśli szukacie ładnej, zaawansowanej gry logicznej, dającą możliwość długoterminowego planowania przy zachowaniu prostoty zasad to szczerze polecam Azul: Letni Pawilon. Bez wątpienia to nie jest odgrzewany kotlet, tylko kolejna udana odsłona genialnej gry logicznej. (JP)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *